piątek, 21 września 2018

TOP 5 - Grube książki na jesienne wieczory

Hej,hej, Kochani!
Jesień zbliża się nieubłaganie - choć pogoda wcale na to nie wskazuje. Nawet studenci kończą już wakacje - a wydawałoby się, że to nigdy nie nastąpi. Choć jesień nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń (a może jednak? zapraszam do mojego postu z 2015 roku), to ma zdecydowaną zaletę - długie wieczory, które możemy spędzić z książką! A najlepiej na takie wieczorno-nocne (bo kto by okładał książkę zbyt szybko) sprawdzają się grubaśne książki, które zawsze się odkładało. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam pięć moich  ukochanych pozycji powyżej 750 stron, które nadają się na tę jesienną porę!
DLA FANÓW POWIEŚCI HISTORYCZNYCH
Julie Orringer - "Niewidzialny most"
Liczba stron: 752 
Powieść Julie Orringer to przepiękna, napisana z ogromnym rozmachem, pełna emocji podróż po dwudziestowiecznej Europie. Na kartach powieści poznajemy węgierskiego Żyda,  Andrasa Léviego, który u progu II wojny światowej przyjeżdża do Paryża, by tam studiować wymarzoną architekturę. Wkrótce poznaje starszą od niego nauczycielkę baletu, Klarę, w której zakochuje bez pamięci. Wkróce wojenna zawierucha porwie ich oboje. Powieść Julie Orringer to strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą sobie przybliżyć tę nieznaną kartę historii, jaką jest drugowojenna historia węgierskich Żydów.Przy tej pasjonującej i wielowątkowej opowieść, przy której nie da się nie uronić łzy wzruszenia.Elżbieta Cherezińska - "Legion"
Liczba stron: 800
W odróżnieniu od "Niewidzialnego mostu" , "Legion" jest powieścią bardzo męską, żołnierską. Opowiada o mniej znanej karcie polskiej historii, jaką są losy Brygady Świętokrzyskiej i ogólnie Narodowych Sił Zbrojnych. Pisarka opisuje całą wojenną odyseję tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość z oboma okupantami. Na kartach tej książki odnajdziemy autentycznych bohaterów II wojny światowej, którzy na nowo ożywieni, budzą sympatię czytelnika. Abstrahując od zgodności książki z prawdą historyczną, "Legion" to wspaniała, pełna emocji powieść z rozmachem, która stanowi materiał na świetny film. Jeśli wciąż nie jesteście przekonani, odsyłam Was do recenzji!

DLA FANEK ROMANSÓW
Margaret Mitchell - "Przeminęło z wiatrem"
Liczba stron: 1136
 "Przeminęło z wiatrem" to jedna z moich ulubionych książek w ogóle. To pierwsza powieść, po której miałam książkowego kaca, to pierwsza książka, która aż tak mnie pochłonęła. Choć znana jest jako klasyka romansu i tak też ją tu przyporządkowałam, jedyna powieść Margaret Mitchell to zdecydowanie coś więcej niż łzawa i banalna historyjka miłosna. Opowieść o Scarlett i Rhecie, usytuowana w okresie wojny secesyjnej to wspaniały portret amerykańskiego Południa, które zniknęło bezpowrotnie - jego zwyczajów, jego tradycji, jego ludności. To także wspaniała historia o byciu kobietą, o dorastaniu, o wierności własnym zasadom, Jedna z tych książek, które zmieniają czytelnika!

DLA FANÓW FANTASTYKI
Marion Zimmer Bradley - "Mgły Avalonu"
Liczba stron: 1040
"Mgły Avalonu" to powieść inna niż te, które zazwyczaj czytam. Stanowi interpretację legend arturiańskich, tym razem opowiedzianych z perspektywy kobiet. Marion Zimmer Bradley zabiera czytelnika w pasjonującą powieść po Brytanii z początku średniowiecza. Przedstawia silne, inspirujące kobiety, które nie godzą się na bycie jedynie marionetkami i aktywnie wpływają na dzieje świata. Ta pełna magii opowieść o walkach między religiami, o szukaniu własnej drogi - a wszystko w przepięknym klimacie celtyckiej mitologii! Po więcej moich zachwytów odsyłam do recenzji.


 DLA FANÓW SENSACJI, KRYMINAŁÓW, THRILLERÓW
Terry Hayes - "Pielgrzym"
Liczba stron: 768 
Powieść opowiada o losach Pielgrzyma, supertajnego agenta supertajnej organizacji strzegącej bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.. Jego emerytura zostaje niespodziewanie przerwana, gdy ktoś zaczyna popełniać morderstwa zgodnie z jego wskazówkami. "Pielgrzym" to jedna z najlepszych powieści w gatunku sensacji. Trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron, pełna jest zwrotów akcji, a jej fabuła jest tak przerażająca, że długo później nie będziecie mogli zasnąć! Zaskakująco mocnym elementem powieści jest ukazanie wojny psychologicznej pomiędzy ameykańskim szpiegiem a islamskim fundamentalistą. Jeśli lubicie powieści, które powodują dyskomfort psychiczny, koniecznie po nią sięgnijcie. A jeśli wciąż nie jesteście przekonani, może przeczytanie recenzji to zmieni?


A jakie powieści Wy moglibyście mi polecić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz