środa, 19 września 2018

(270) "Muszę to wiedzieć" Karen Cleveland


Hej, hej, Kochani!

Jednym z moich ulubionych gatunków są thrillery psychologiczne. Uwielbiam zastanawiać się, co siedzi w głowach bohaterów, jak zareagują w ekstremalnych sytuacjach, w jakich postawią ich autorzy. Choć niełatwo jest odnaleźć naprawdę dobrą pozycję, ja będę kontynuowała moje poszukiwania. Na szczęście nie tak dawno miałam okazję przeczytać wspaniałą książkę „Muszę to wiedzieć”, stanowiącą debiut amerykańskiej pisarki Karen Cleveland. Powieść ta zaciekawiła mnie od pierwszych stron i trzymała w takim napięciu, że przeczytałam ją w jeden dzień!

Vivian od lat pracuje dla CIA. Jej zadaniem jest rozpracowywanie siatek wywiadu i rosyjskich szpiegów. Ambitna analityczka od lat pracowała nad nowym sposobem tropienia wrogiej agentury. Dzień jej wielkiego triumfu zmienia się jednak w dzień klęski, gdy jednym ze współpracowników GRU okazuje się jej ukochany mąż, Matt. Vivian staje przed ogromną próbą lojalności i wierności – tylko wobec kogo? Wobec ukochanego męża i rodziny czy wobec ojczyzny, której przysięgała służyć?


„Muszę to wiedzieć” to thriller niezwykły. Odchodzi od schematu zbrodni, morderstw i skrzywionej psychiki przestępców, by zaprosić czytelnika w niesamowity, pełen niebezpieczeństw i intryg świat wojny wywiadów. Chyba po raz pierwszy czytałam powieść z motywem szpiegowskim i ta świeżość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Po raz pierwszy od bardzo dawna pochłonęłam książkę w jeden dzień, nie mogąc się od niej oderwać!

Jak często wspominam, kluczową sprawą dla mnie przy ocenie thrillerów psychologicznych jest kreacja postaci. Jeśli ona kuleje, z całą pewnością powieść nie przypadnie mi do gustu. Niestety, tworząc postaci, łatwo jest popaść w schematyzm lub wykreować bohaterów tak papierowych i jednoznacznych, że budzą jedynie irytację. Na szczęście wszystkie te błędy nie dotyczą Karen Cleveland i jej debiutu! Dawno nie spotkałam się z tak dobrze wykreowana bohaterką, jak Vivian. To typowa matka i żona, która mimo swojego zawodu kieruje się przede wszystkim sercem, a jej wszystkie działania mają na celu dobro najbliższych. To także postać niesamowicie zagubiona i jej rozdarcie pisarka w bardzo wiarygodny sposób opisała. Vivian, choć wie, co należy do jej obowiązków, gubi się pomiędzy tym, co podpowiada jej serce, a tym, co dyktuje rozum i powinności. Ta profesjonalistka popełnia błędy, przez co zamiast być pełnoprawnym graczem, staje się jedynie pionkiem w wojnie wywiadów. Równie ciekawą postacią jest jej mąż, Matt. To także bohater niesamowicie niejednoznaczny, do końca nie wiadomo było, co mu w duszy gra, jakie są jego prawdziwe pobudki i intencje.

Karen Cleveland to mistrzyni budowania fabuły! Napięcie związane z rozwojem akcji pojawia się już na pierwszych stronach i nie opuszcza czytelnika aż do końca książki. Zwrot akcji napędza zwrot akcji, a niejednoznaczne moralnie działania bohaterów, sprawiają, że czytelnik sam gubi się i nie wie, komu ma kibicować, kto ma rację, a kto się pogubił. Muszę pochwalić debiutującą autorkę za to, że niesamowicie umiejętnie opisała swoją fabułę. Mogła przecież pójść w suche sprawozdanie, jak często robi wielu zaczynających swoją karierę pisarzy. Na szczęście Amerykanka sprawnie połączyła emocjonujące wydarzenia, opisy emocji bohaterów i ich otoczenia, dzięki czemu czytelnik otrzymał powieść, która oddziałuje na jego emocje, wywołuje u niego lęk i niepokój o dalsze losy bohaterów.

„Muszę to wiedzieć” to powieść jak życie – nie ma w niej jednoznacznych odpowiedzi. Myślę, że w świetny sposób ukazuje rzeczywistość gry wywiadów – miejsca, gdzie prawdziwe, szczere uczucia są wręcz niepożądane, a interes własnego państwa musi zostać postawiony zdecydowanie wyżej niż jakiekolwiek prywatne pobudki. Karen Cleveland pokazuje także brutalność tego świata – agenci nie wahają się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Książki takie jak „Muszę to wiedzieć” uświadamiają, że nie da się nikogo oceniać w sposób jednoznaczny,ponieważ za każdą decyzją przez nas podejmowaną stoi milion przyczyn, oddziaływań, sugestii. Powieść zmusza do refleksji nad szczerością, miłością, lojalnością – czy jeszcze jest na nie miejsce w dzisiejszym świecie? Poprzez losy Vivian i Matta czytelnik może przeanalizować własną psychikę, a, stawiając się na miejscu bohaterów, ma szansę poznać najbardziej wstydliwe elementy własnej osobowości.

„Muszę to wiedzieć” to thriller psychologiczny, który zmusza do refleksji nad kondycją własną i świata. Mimo że kluczową rolę odgrywa w nim opis psychiki postaci, nie ma w nim miejsca na nudę. Akcja porywa czytelników od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do finału! Z całą pewnością debiutancka powieść Karen Cleveland spodoba się fanom mocnej, pełnej emocji literatury!

Ocena: 9/10 (wybitna) 

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz