czwartek, 7 czerwca 2018

TOP 15 - Wartościowe książki dla nastolatków

Hej, hej, Kochani!
Coraz bliżej wakacje, a co za tym idzie - kolejna okazja do obdarowania uczniów książkami - wszak dobre oceny na świadectwie trzeba jakoś nagrodzić! Coraz częściej szkoły odchodzą od tradycji obdarowywania uczniów słownikami i albumami i chcą dać im coś, co ci chętnie przeczytają. I tuu pojawia się problem - jakie książki są wartościowe i ciekawe? Czym zachęcić uczniów do czytania, a jednocześnie nie ogłupić ich? Na wielu grupach książkowych pedagodzy szukają odpowiedzi na to, co warto młodemu człowiekowi zaproponować lub zgłaszają wątpliwości, gdy widzą, że młode dziewczyny wybierają sobie książki z mężczyznami z gołą klatą na okładce. DZIŚ PRZYCHODZĘ Z POMOCĄ! Wybrałam po pięć książek dla każdej grupy wiekowej, które z czystym sercem polecam jako nagrody za dobre świadectwa. Ze względu na moje literackie preferencje będą to raczej książki skierowane do dziewcząt, ale postaram się włączyć też coś, co spodoba się przedstawicielom bojga płci. Są to pozycje wartościowe, przekazujące dobre wzorce, a jednocześnie nie nudne - macie moją gwarancję!


11-13

Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza"
Zdecydowanie młodzieżowy klasyk, który może zniechęcać wielu młodych czytelników - jednak zupełnie niesłusznie, bo jest naprawdę pasjonującą lekturą! Historia rudzielca z Avonlea jest zabawna i wzruszająca. Uczy samoakceptacji, podążania drogą swoich marzeń i tego, że zawsze warto być sobą!Ferenc Melnar - "Chłopcy z Placu Broni"
Poruszająca opowieść o grupie przyjaciół, którzy bronią swojego miejsca zabaw. Pełna przygód powieść o poświęceniu dla małej ojczyzny. Czyta się świetnie, przeżywa się wszystkie wydarzenia, które spotkały bohaterów. Uczy wierności ideom, przyjaźni skłonnej do poświęceń i patriotyzmu.
Roald Dahl - "Charlie i fabryka czekolady"
Książka opowiada o ubogim chłopcu, który wygrywa bilet do niesamowitej fabryki czekolady. Podczas zwiedzania doznaje niesamowitych zdarzeń. To powieść, którą czyta się jednym tchem, jest pełna zwrotów akcji. Porusza problemy dzisiejszego społeczeństwa i uczy tego, że w życiu nie są najważniejsze rzeczy materialne.R.J. Palacio - "Cudowny chłopak"
Bestsellerowa powieść opowiadająca o chłopcu, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. Jego życie ukazane jest z wielu perspektyw - opowiadają o nim starsza siostra i przyjaciele. Napisana współczesnym językiem książka sprawia, że nie da się nie odczuwać emocji tytułowego bohatera. Zmagania chłopca z własną niepełnosprawnością uczą, że nie należy oceniać ludzi po ich wyglądzie, lecz starać się odkryć ich wnętrze.


Frances Hudgson Burnett - "Mała księżniczka"
Klasyka powieści dla dziewcząt to piękna historia o dorastaniu i byciu dobrym mimo wszystko. Historia dziewczynki z bogatego domu, Sary Crewe, zwanej przez otoczenie "małą ksieżniczką". Jej los zmienia się diametralnie, gdy zostaje sierotą, w dodatku pozbawioną wszelkiego majątku. Książka jest niezwykle poruszająca, czytelniczka przeżywa wszystkie emocje razem z główną bohaterką. To także ogromna inspiracja do tego, by, niezależnie od okoliczności, być dobrym człowiekiem.

13-15
John Green - "Gwiazd naszych wina"
Książka, która była hitem, kiedy ja miałam czternaście lat. Piękna i wzruszająca historia o miłości dwojga chorych na raka nastolatków. Pomimo swej choroby starają się oni żyć pełnią życia, spełniać swoje marzenia i kochać tak, jakby śmierć im nie groziła. To powieść, na której wylałam milion łez, bo za bardzo wczułam się w przedstawioną historię. Moja ulubiona książka Johna Greena pełna jest pięknych cytatów, które warto zapamiętać. Z całą pewnością jest to godna uwagi powieść dla młodych nastolatek, pokazuje bowiem piękne i warte naśladowania oblicze miłości.
Matthew Quick - "Wybacz mi, Leonardzie" 
Historia nietypowego amerykańskiego nastolatka, który w dniu swoich urodzin bierze do szkoły broń i postanawia zabić najpierw swojego dawnego przyjaciela, a potem siebie. To krzyk o uwagę,  prośba, by zwrócić uwagę na najbliższych, którzy często niesamowicie cierpią. Ukazane  spostrzeżenia Leonarda ukazują wszystkie paradoksy naszego społeczeństwa i każą zastanaowić się, w jaki sposób chcemy żyć. Zdecydowanie powieść dla młodych ludzi, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty umysłowe!

Rainbow Rowell - "Eleonora i Park"
Idealna książka dla młodych ludzi, którzy zaczynają wchodzić w pierwsze związki. Historia dwójki nastoaltków, którzy zmagają się z problemami społecznymi i rodzinnami. Rodzące się pomiędzy nimi uczucie  pozwala im przetrwać wszystkie ciężkie chwile, jakie gotują im najbliżsi. To idealna, delikatna książka, która w niesamowity i przesłodki sposób opowiada o tym, jak pojawia się miłość... A jednak proporcje zostały wyważone i "Eleonora i Park" ukazują także przykre oblicze rzeczywistości...

Jandy Nelson - "Oddam Ci słońce" 
Jedna z niewielu książek, w której wątek romansowy nie jest na pierwszym miejscu! Książka to opowieść o bliźniakach, którzy usiłują uporać się z rodzinnymi problemami. To historia o dojrzewaniu, o zmienianiu się, poszukiwaniu własnej tożsamości. O trudnych do rozwiązania konfliktach i tym, że nie da się spełnić oczekiwań wszystkch. Myślę, że to dobra pozycja dla młodych ludzi, którzy zaczynają konfrontować się z rodzicami, a także niezwykły hymn ku miłości do rodzeństwa.

Matthew Quick - "Prawie jak gwiazda rocka"
Kolejna pozycja Quicka na liście, a to chyba o czymś świadczy. Tym razem historia o nastoletniej chrześcijance, która stara się być zawsze dla innych. Pomimo życiowych trudności, nie poddaje się i chce zarażać innych dobrem, pomagając im w każdej sytuacji. Jej inspiracją i najlepszym przyjacielem jest J.C. - Jezus Chrystus. To książka nienachalna, która pokazuje, że warto być dobry człowiekiem, bo tacy ludzie nigdy, w najgorszych okolicznościach nawet, nie zostają sami.

16-18

Adam Silvera - "Raczej szczęśliwy niż nie"
Amerykański bestseller to książka idealna dla osób, które wkraczają w wiek, w którym należy samemu określić, kim się jest i w jakim kierunku chce się potoczyć własne życie. Opowiada historię Aarona, który po traumatycznych doświadczeniach chce poddać się zabiegowi modyfikacji pamięci. Pomimo związku z zakochaną w nim po uszy Genenvive odkrywa, że bliżej mu do bycia "fanem facetów". Książka Adama Silvera podkreśla konieczność akceptacji samego siebie, pomimo tego, że nasze wybory często wzbudzają powszechną niezgodę oraz zwraca uwagę na konieczność przeżycia także tych trudniejszych chwil.Joanne MacGregor - "Jej wysokość P."
Kolejna książka o konieczności zaakceptowania i pokochania samych siebie . Przedstawia ona historię Paige, niezwykle wysokiej nastolatki, która ma ogromne kompleksy ze względu na swój wzrost. Wydaje się jej, że ze swoim wyglądem nigdy nie znajdzie chłopaka, jednak zakłada się z przyjacielem, że uda się jej tego dokonać. Choć w książce najważniejszy jest wątek miłosny, który, w mojej opiniii jest niesamowicie słaby, warto sięgnąć po tę książkę, by nauczyć się kochać samą siebie (co jest tak ciężkie do wiecznie porównujących się do innych nastolatek) nawet z licznymi wadami. W sposób humorystyczny opowiada o tym, że każda z nas jest piękna!Colleen Hoover - "Pułapka uczuć"
Zdecydowanie najpiękniejsza historia Królowej Young Adult. Opowieść o zakazanym uczuciu pomiędzy Layken a jej nauczycielem Willem ukazuje, że miłość to nie tylko namiętne zrywy, ale także odpowiedzialne bycie obok siebie. Jednak to nie wątek miłosny podobał mi się najbardziej w tej ksiażce - raczej ukazanie szybkiego dorastania w wyniku trudnych okolicznościach. Bohaterowie szybko musieli stać się odpowiedzialni nie tylko za siebi, ale również za swoich najbliższych. To piękna pochwała rodziny i wzajemnej w niej miłości,  która potrafi odmienić nawet najgorsze chwile.
Julie Israel - "Indeks szczęścia Jupiter Lemon"
Książka Julie Israel wydawać by się mogła dziełem do bólu przeciętnym. Po śmierci siostry Camilli,  Juniper Lemon pogrąża się w depresji - nie potrafi sobie wyobrazić życia jako jedynaczka. Tym, co pomaga jej przetrwać ciężkie chwile jest prowadzenie Indeksu szczęścia, w którym zapisuje wszystkie dobre chwile. Niespodziewanie nastolatka odkrywa, że jej siostra miała tajemnice - spotykała się z tajemniczym TY. Powieść Julie Israel w lekki sposób opowiada o radzeniu sobie z żałobą i problemami. To historia o przyjaźni i o tym, jak łatwo ją stracić. Uczy tego, że czasem warto spojrzeć przed siebie, bowiem świat pełen jest wspaniałych ludzi, których warto odkryć. 


Amber Smith - "Co mnie zmieniło na zawsze"
Niesamowicie mądra i poruszająca książka przedstawia losy nastoletniej Eden. Jej życie jest do bólu przeciętne do momentu, w którym zostaje zgwałcona przez najbliższego przyjaciela rodziny. Upokorzona dziewczyna postanawia nie zgłaszczać nikomu swej krzywdy, będąc pewna, że nikt jej i tak nie uwierzy. Aby zasgłuszyć ból, zmienia się diametralnie - zaczyna sypiać z kim popadnie, pije coraz więcej alkoholu... Nienawiść w jej sercu rośnie i zmienia ją samą. "Co mnie zmieniło na zawsze" to ksiażka o tym, że zawsze należy prosić o pomoc, że każdą krzywdę należy zauważać, bo może ona nas skrzywdzić ponownie. To także ostrzeżenie przed obojętnością, przed niedostrzeganiem problemów innych, które często są tak oczywiste....


A Wy, jakie wartościowe lektury polecilibyście nastolatkom?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza