czwartek, 15 grudnia 2016

(111) "U4. Korwiden" Yves Grevet

Hej, hej, Kochani!
Ostatnio spostrzegłam, że coraz częściej sięgam po młodzieżowe dystopie. Nie wiem, czy to ze względu na dłuższą przerwę, jaką sobie od nich zrobiłam, ale coraz bardziej mi się one podobają. Dlatego bardzo się cieszę ze współpracy, którą nawiązałam z nowopowstałym wydawnictwem Polarny lis, dzięki której mogłam przeczytać bestsellerową francuską serię U4, niedawno wprowadzoną na polski rynek. Składa się ona z czterech niezależnych od siebie tomów, z czego każdy jest pisany przez innego autora i opowiada o życiu po epidemii z perspektywy czwórki różnych bohaterów.  Poznałam tę niesamowitą historię i… jestem absolutnie zauroczona! A co mnie tak zachwyciło? Już wkrótce się przekonacie!
Epidemia tajemniczego wirusa U4 sprawia, że prawie wszyscy mieszkańcy naszej planety giną. Przy życiu pozostają tylko nastolatki. Zdani sami na siebie usiłują na nowo urządzić świat i przetrwać w czasach, gdy ich dawni znajomi zamienili się w okrutnych, krwiożerczych wandali. Jedyną nadzieją na wyjście z patowej sytuacji zdaje się być tajemnicza wiadomość, którą otrzymali Eksperci popularnej przed katastrofą WOT. Jej administrator informuje ich, że mają możliwość cofnięcia się w czasie i ostrzeżenia przed kataklizmem. Jedną z osób, która została wytypowana do tego zadania jest Koridwen, dziewczyna pochodząca z Bretanii, córka prostych rolników. Dziewczyna podejmuje wyzwanie i wraz ze swoim niepełnosprawnym kuzynem Maksem wyrusza do stolicy Francji.  Nadziei dodaje jej przesłanie zmarłej babci, według którego Kori jest spadkobierczynią celtyckich tradycji rodziny i ma magiczne moce…

Na pierwszy plan w książce wybijają się jej bohaterowie. Moją szczególną sympatię wzbudziła tytułowa Koridwen. Z pozoru to dziewczyna taka jak większość głównych bohaterek dystopii – silna, niezależna, gotowa na wszystko. A jednak, Kori wyróżnia się na ich tle. Ma swoje zasady moralne, których stara się przestrzegać. Najważniejsze jest dla niej dobro bliskich, za których wzięła odpowiedzialność i rodzinna ziemia. Największą zaletą dziewczyny jest to, że nie zakochuje się i nie podporządkowuje się jakiemuś chłopakowi. Jest pewna siebie i wie, czego chce od życia. Na uwagę zasługują także wykreowane postaci poboczne – wycofana, nieśmiała Anna, która zmaga się z najtrudniejszymi decyzjami, Marek, przywódca komuny czujący się odpowiedzialnym za losy swoich ludzi. Wszyscy bohaterowie to niedojrzałe jeszcze nastolatki, które stanęły w obliczu sytuacji zagrożenia, pozostawione na pastwę losu i mogące liczyć tylko na siebie.

Świat przedstawiony na kartach serii „U4” jest przerażający i pełen okrucieństwa. Bohaterowie zdani są tylko na siebie i swoje siły. Muszą walczyć nie tylko z głodem, ale także ze zmagającymi się ze sobą bandami i ich okrutnymi przywódcami, z służbami porządkowymi, które chcą w brutalny sposób zaprowadzić porządek oraz własną samotnością. Jednocześnie seria ta skierowana jest do czytelników +14, więc nie znajdziemy w niej wiele brutalności, seksu czy przekleństw. Dlatego jeśli Wasze młodsze rodzeństwo chciałoby zacząć przygodę z dystopią, bez wahania możecie mu polecić tę serię!

Bardzo ciekawym zabiegiem jest wprowadzanie do historii motywu celtyckiego. Koridwen jest Bretonką, która jest dumna ze swojego pochodzenia i swoich tradycji. Wierzenia celtyckich ludów są silnie obecne na kartach książki, co stanowi ciekawy smaczek odróżniajacy „U4. Koridwen” od innych młodzieżowych dystopii.

Nieco gorzej wypada styl autora. Yves Grevet pisze w sposób chłodny, suchy i rzeczowy. Nie oddaje emocji, które targają bohaterami, nie potrafi wzbudzić napięcia u czytelnika. Książka napisana jest konkretnym stylem, który przywodzi nieco na myśl pozbawioną uczuć kronikę historyczną.
Na koniec chciałabym jeszcze pochwalić wydawców książki, czyli debiutujące wydawnictwo Polarny lis. „U4. Koridwen” ma przepiękną okładkę, genialnie oddającą klimat serii. Dodatkowym plusem graficznej strony książki jest duża, szeroka czcionka, dzięki której przez książkę wręcz się płynie!


Gorąco polecam Wam tę dystopię! To naprawdę ciekawa lektura ze wspaniale wykreowanymi bohaterami! A jeśli chcecie ją wygrać – wydawnictwo Polarny Lis zachęca do udziału w konkursie!

Ocena: 7/10 (bardzo dobra)
Książka bierze udział w wyzwaniach:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz