wtorek, 17 lipca 2018

TOP 5 - Książki z chorobą w tle

Hej, hej, Kochani!
Ostatnio na blogu pojawiły się recenzje dwóch książek powiązanych z tematyką chorób.  W ou recenzjach zwracałam uwagę na to, że jest ona niezwykle delikatna i wymaga odpowiednich umiejętności pisarza - czego brakowało w  "Biegu do gwiazd". Dlatego dzisiaj postanowiłam zebrać pięć moich ulubionych powieści, które w dobry moim zdaniem sposób poruszają tę niełatwą tematykę! Znajdziecie wśród nich zarówno młodzieżowy romans, powieść obyczajową, jak również literaturę dziecięcą! 

John Green - "Gwiazd naszych wina"
Książka, która trzy lata była ogromnym hitem, a teraz wydaje się być nieco zapomniana. Opowieść o miłości dwójki chorych na raka nastolatków, którzy, wiedząc, że wkrótce odejdą z tego świata, starają się uczynić swoją nieskończoność , bo, jak mówi narratorka i główna bohaterka, Hazel Grace: "Wydawało się, że to było całe wieki temu, jakbyśmy przeżyli krótką, ale mimo to nieskończoną wieczność. Niektóre wieczności są większe niż inne." Najsłynniejsza powieść Greena pokazuje, że  choroba nie musi oznaczać końca świata, że mimo niej można spełniać swoje marzenia i być szczęśliwym człowiekiem. O umieraniu mówi w sposób niezwykle delikatny. Prawdziwa bomba emocjonalna!

Jodi Picoult - "Bez mojej zgody"
Ta amerykańska autorka jest po prostu mistrzynią w poruszaniu trudnych tematów!  W swojej najsłynniejszej powieści pisarka patrzy na temat choroby w sposób zupełnie nieszablonowy. Opowiada historię trzynastoletniej Anny, która, będąc dawcą dla swojej chorej na białaczkę siostry, buntuje się i postanawia zdobyć prawo do decydowania o sobie w sprawach medycznych. W "Bez mojej zgody" ukazany jest wpływ  choroby na całą rodzinę, zwłaszcza na rodzeństwo chorego dziecka. To niebanalna książka, która dostarcza tematów do refleksji i pokazuje, że w życiu nie ma miejsca na czysto dobre lub czysto złe decyzje. Więcej o książce możecie przeczytać w mojej recenzji!


Jodi Picoult - "Krucha jak lód"
Kolejna powieść Jodi Picoult w tym zestawieniu po raz kolejny ukazuje wpływ choroby dziecka na życie całej rodziny.  Amerykańska pisarka ukazuje życie  przeciętnej amerykańskiej rodziny, która musi zmierzyć się z niepełnosprawnością najmłodszej córki, cierpiącej na nadmierną łamliwość kości. Autorka we wiarygodny sposób przedstawia życie z ograniczeniami, ciągłymi pobytami w szpitalach. z rosnącymi kosztami życia. Głównym motorem akcji jest proces sądowy, który matka niepełnosprawnej dziewczynki wytacza lekarzowi-położnikowi, który prowadził jej ciążę - niewykrycie wady uniemożliwiło bowiem podjęcie decyzji o aborcji. Tym, co najbardziej mnie poruszyło w  "Kruchej jak lód" jest niesamowita walka rodziców, którzy dla dobra i pewnej przyszłości chorego dziecka są w stanie złamać wszystkie zasady!  Zapraszam Was do przeczytania mojej recenzji!

Eric Emmanuel Schmitt - "Oskar i pani Róża"
Myślę, że ta książka to już klasyk! Francuski prozaik w prostych słowach opowiada o życiu i umieraniu chorego na raka Oskara, który za radą swojej szpitalnej przyjaciółki, pani Róży, pisze listy do Boga, w których opowiada o swoim przyspieszonym dorastaniu. W tej powieści epistolarnej zachwyciła mnie ogromna mądrość, którą pisarz w lekki sposób przekazuje. Umieranie, choć nienaturalne, jest tutaj idealnie wpisane w zwykły rytm życia. Niezwykle spostrzeżenia małego, umierającego chłopca zawstydzają każdego dorosłego!

Luke Allnutt - "Niebo na własność"
Mój ostatni zachwyt! Niezwykle poruszająca historia idealnej z pozoru rodziny, której życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni w chwili, gdy u jej najmłodszego członka zdiagnozowany zostaje nieuleczalny rak mózgu. To poruszająca opowieść o umieraniu, o walce za wszelką cenę, o nadziei, która nie przemija i miłości silniejszej niż śmierć. Napisana z perspektywy ojca z pozoru nieczuła i zdystansowana powieść to wspaniały wyciskacz łez. Zachęcam do przeczytania recenzji oraz wzięcia udziału w organizowanym przeze mnie book tourze z tą książką!


A Wy, jakie książki z tym motywem moglibyście mi polecić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz