niedziela, 21 stycznia 2018

5 powodów, dla których kocham twórczość Remigiusza Mroza

Hej, hej, Kochani!
Jak z całą pewnością wiecie, jestem absolutnie i nieodwołalnie zakochana w twórczości Remigiusza Mroza. Jego powieści to pozycje po które zawsze prędzej czy później sięgnę. W recenzjach wychwalam go pod niebiosa. W dzisiejszym poście postanowiłam zebrać pięć powodów, które sprawiły, że pokochałam dzieła tego najsłynniejszego polskiego pisarza. Mam nadzieję, że to zestawienie przekona wszystkich niezdecydowanych do sięgnięcia po powieści króla polskiego thrillera!
grafika wykonana przez Leona Zabookowca


1) Pełna zwrotów akcji, emocjonująca akcja
Książki Remigiusza Mroza to pozycje, które połyka się na raz. Nieważna jest pora, nieważne to, że następnego dnia sprawdzian z matematyki, a ja nic nie pamiętam. We wszystkich powieściach mojego ulubionego pisarza zwrot akcji goni zwrot akcji. Autor lubi podsuwać czytelnikowi tropy i angażować go emocjonalnie w akcję. Od tych książek nie da się odejść, a jeżeli jesteśmy do tego zmuszeni, to i tak pytania o dalsze losy bohaterów plątają się po naszej głowie.

2) Barwni, charakterni bohaterowie
Remigiusz Mróz jest moim zdaniem mistrzem kreowania oryginalnych, wzbudzających silne emocje, wiarygodnych psychologicznie bohaterów. To zadziwiające, że mimo stworzenia tak wielu historii, ich wszyscy bohaterowie są oryginalni. Polski autor kreuje zarówno genialnych protagonistów, jak charkaterna Joanna Chyłka czy trudny w obyciu komisarz Forst, jak również wiarygodnych psychologicznie przestępców - genialnie rozplanowana postać Kompozytora to po prostu majstersztyk. Dzięki tak cudownym bohaterom nie da się nie pokochać książek Remigiusza Mroza!

3) Odniesienie do współczesnej nam rzeczywistości
Książki Remigiusza Mroza (  w większości, wiadomo, nie odnosi się to do powieści historycznych, których autor też trochę napisał) poruszają tematykę, którą żyje współczesne polskie społeczeństwo. Pisarz nie boi się poruszać tematów kontrowersyjnych jak stosunek do uchodźców, do innych, zagrożenie terroryzmem, konfilkt o Trybunał Konstytucyjny. Nawiązania i żarciki polityczne są obecne także w dialogach pomiędzy bohaterami.  Jednocześnie, za co szczególnie go cenię, Remigiusz Mróz nie narzuca swoich poglądów, dlatego jego powieści spodobają się zarówno tym bardziej na prawo, jak i bardziej na lewo.

4) Pełne humoru, inteligentne dialogi
Przy książkach Remigiusza Mroza nie da się nie  śmiać! Bohaterowie co chwila obdarzają się ciętymi ripostami, przyjaznymi kpinami czy zabawnymi spostrzeżeniami.  Ich czytanie zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Postacie wykreowane przez Mroza są także bardzo intelignente, dzięki czemu humor zawsze jest na poziomie!

5) Zakończenia, po których cały świat wydaje się nie mieć sensu
Przyznam się szczerze, że zawsze najbardziej czekam na zakończenia książek Remigiusza Mroza. I to nie dlatego, że powieści są nudne, drętwe i chcę mieć ten koszmar jak najprędzej za sobą! Wręcz przeciwnie! Choć cała akcja robi niezły mętlik w głowie, to zakończenia niemal zawsze wywracają wszystko do góry nogami! I tylko możesz uderzać książką w stół, że to już koniec/nie wyszła jeszcze kontynuacja. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz