sobota, 10 lutego 2018

Diabelski Book Tag

Hej, hej, Kochani!
Dziś, w przerwie od recenzji chciałabym zaprosić Was na tag powiązany z twórczością jednej z moich ulubionych polskich pisarek - Katarzyny Bereniki Miszczuk. Tag wymyśliła moja ukochana przyjaciółka - Kitty Ailla.Przyznam, że przy jego wykonywaniu nabrałam ogromnej ochoy na dokończenie wreszcie trylogii o Wiktorii Biankowskiej! Mam nadzieję, że przypadnie Wam on do gustu!


Azazel - niepowtarzalna postać w literaturze
Czy bardzo ze mną źle, skoro moja pierwsza myśl dotyczyła lektury szkolnej? Józio, bohater mojej kochanej "Ferdydurke" autorstwa Witolda Gombrowicza, zdecydowanie jest postacią nietuzinkową.  To trzydziestoletni mężczyzna, który niespodziewanie powraca do swoich czasów szkolnych, gdzie znów zostaje poddany procesowi upupiania.

Beleth - rasowy podrywacz, marzący skrycie o miłości
Znacie to paskudne uczucie, gdy wiecie, o jakim bohaterze myślicie, ale za Chiny ludowe nie przypominicie sobie, jak się nazywał? Oto i ja przy tej kategorii! Po długich rozmyślaniach wreszcie przypomnialam sobie, że  Miles z "Ugly love" Colleen Hoover mógł sprawiać wrażenie nieczułego podrywacza, któremu w głowie tylko ciało i zaspokajanie swoich prymitywnych potrzeb seksualnych, to wszystkie jego działania zmierzały do zapełnienia pustki i strachu przed miłością.

Kleopatra - bezkompromisowa postać
Bohaterką, która nie idzie na żadne kompromisy i która wytrwale dąży do swojego celu, nie zważając na przeciwności losu jest Kestrel, bohaterka "Pojedynku" i "Zdrady" Marie Rutkoski. Pomimo wielu zawirowań, dziewczyna zawsze chce kierować się swoim honorem - jak trudnym zdaniem by to nie było.
Wiktoria - postać, której cały czas ktoś wtrąca się w życie 
Może trochę mniej typowo, ale do tej kategorii świetnie pasuje mi Piotr Chazin, bohater "Tekstu" Dmitry'ego Glukhovskiego. Po zdobyciu jego telefonu, Ilja prowadzi życie za niego, flirtując z dziewczyną, kłócąc się z rodzicami, zwodząc pracodawców, odsłaniając brudne tajemnice. Ta genialna rosyjska powieść ukazuje, że w dobie wszechobecnych smartfonów bardzo łatwo przejąć czyjąś tożsamość.

Piotruś - najbardziej irytująca postać w literaturze
Nie wiem, czy w całej literaturze, bo jednak aż tak dobrze nie pamiętam, ale z całą pewnością mogłabym tu wspomnieć o November z "Until November" Aurory Rose Reynolds. Ta dziewczyna miała w życiu chyba tylko jeden cel - wskoczyć facetowi o łóżka! Nie używała mózgu, pozwalała traktować się jak szmata. GRRR! Chociaż Piotrusia oczywiście też nie znoszę!

Lucyfer - postać, która boryka się z krnąbrnymi poddanymi/podwładnymi
Po raz kolejny wspomnę o cudownej serii Pani Rutkoski. Imperator Valorii zdecydowanie musi się mierzyć z buntami skierowanymi przeciwko jego władzy. Nie można jednak ni przyznać im racji - wzorem rzymskich cesarzy, władca stosuje okrutne metody eksploatacji podbitych terenów, a podbite narody zamienia w niewolników.

Gabriel - waleczna postać u władzy 
Kolejny raz mi perfect pasuje Kestrel albo ktoś inny z "Pojedynku" - normalnie jakaś obsesja! Ale nie, teraz postawię na bohaterkę serii "W kręgach władzy" Remigiusza Mroza, Darię Seydę. Obojętnie na jakim stanowisku by się nie znajdowała, kobieta zawsze stara się dbać o dobro swojego kraju.

Syn Szefa- postać, po której spodziewałaś się zupełnie czegoś innego
Taką postacią była Layla z "Jeśli tylko" Karoliny Klimkiewicz - nie wiedziałam, jak ją pojmować, jaki był zamysł autorki na jej kreację, a tego, co dostałam, w życiu bym się nie spodziewała. Oczywiście, było to bardzo pozytywne zaskoczenie!

Moroni - podstępny bohater dążący do władzy
Idealnym przykładem takiej postaci jest kolejny bohater z "W kręgach władzy" - Patryk Hauer. To bezwzględny i wyrachowany gracz, który każą sytuację chce wykorzystać do budowania swojego zaplecza politycznego.

Śmierć - bohater, którego ciężko określić
W tej kategorii sama postawię na Śmierć, ale z innej książki - ze "Złodziejki książek" Markusa Zusaka. Jest to zdecydowanie nietypowa postać kobieca, która wzbudza wiele pytań. Jej narracja każe zastanowić się na wieloma egzystencjalnymi kwestiami.

 Czerwony guzik - największa książkowa pokusa
Moją największą pokusą jest uzbieranie na swoich półkach wszystkich książek Ericha Marii Remarque'a. Niestety, nie są one najtańsze, nie zawsze dostępne, no i miejsca też trochę zajmują!

Ciężarówka z mrożonkami - uparta postać ze sprecyzowanym celem
Takimi postaciami, których oczywiście imion sobie nie przypomnę, jest duet dwóch wojowników - Mongolskiego i żydowskiego - pochodzących z książki "Endgame" autorstwa Jamesa Freya i Nilsa Johnsona-Sheltona. Za wszelką cenę dążyli oni do wygranej, w swoim postępowaniu nie bacząc na względy moralne.

Tartar - najbardziej niegodziwy czarny bohater
Do tej kategorii idealnie pasuje mi porywacz z "Ciemnej strony" Tarryn Fisher. Jakim trzeba być zwyrodnialcem, by dla własnych ambicji porwać, głodzić, przetrzymywać w nieludzkich warunkach dwójkę ludzi, tym bardziej znając ich relacje... To, z jaką bezdusznością porywcza przyglądał się cierpieniom Senny i Isaaca z pewnością było niegodziwe!
Piekło - z kim wybrałbyś się na wieczną imprezę
Oczywiście, że z Kitty i z gerls, no głupie pytanie. A z książkowych postaci: Rose Hathaway z "Akademii wampirów" Richelle Mead,  Livią Innocenti z "Dance, sing, love" Layli Wheldon i Tomem z "Ostatniej spowiedzi" Niny Reichter.

 Niebo - postać z krystalicznie dobrym sercem
Matko, znów ta pustka w głowie... Totalnym banał, ale taką bohaterką zdaje mi się być Pollyanna, bohaterka powieści Eleonor Hodgeman Porter. To dziewczynka, która pomimo ciężkich doświadczeń, wierzy w ludzi i stara się im pomóc w ich zawirowaniach życiowych. 

Bitwa o duszę - kogo nominujesz?
Magia Słowa, czekam na Twoje wykonanie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz