środa, 11 listopada 2015

TOP FIVE - Jestem dumna, że jestem Polką...

Hej, hej, kochani!
Dzisiaj wspaniały dzień - 97. rocznica odzyskania niepodległości. Choć na przełomie tych niemal 100 lat i tak wiele razy traciliśmy niezależność, to dzisiejszy dzień i tak ma szczególne znaczenie! Uważacie się za patriotów? Ja tak o sobie myślę i postanowiłam przedstawić Wam, co sprawia, że czuję dumę z należenia do tego wspaniałego Narodu!

5) Muzyka Fryderyka Chopina
Niedawno skończył się Konkurs Chopinowski. Nie śledziłam go w ogóle, ale czy nie sprawia dumy fakt, że cały świat zna naszego wielkiego rodaka? Że inspiruje on artystów na całym świecie? Że nasze mazurki i polonezy są znane na całym świecie?4) Wielcy twórcy kultury 
Cały świat zna dzieła Zanussiego, Agnieszki Holland czy chociażby słynnego "Pianistę" Romana Polańskiego. A Jerzy Grotowski, który stworzył nową koncepcję teatru? Niestety, bywa tak, że nasi wielcy rodacy są nieznani u nas, W Polsce.

3) Znani na całym świecie pisarze
Cały świat zaczutuje się w Josephie Conradzie, dzieło Henryka Sienkiewicza zostało zekranizowane w Hollywood, a ostatnio Katarzyna Bonda podbija brytyjski rynek.

2) Piękne miasta przyciągające zagranicznych turystow.
Może nie widziałam zbyt wiele świata, ale uważam, że Kraków jest najpiękniejszym miejscem na świecie. I chyba inni są ze mną zgodni, bo nasze polskie miasta są jednymi z najczęściej odwiedzanych w Polsce. 


1) Historia
Jesteśmy narodem, którzy przetrwał. Zawsze dumni, zawsze wyprostowani. Udało nam się wytrwać 123 lata bez państwowości, podzielonym na 3 inne kraje. Wielokrotnie uratowaliśmy Europę - przed islamem w 1683, przed bolszewizem w 1920. Niewspierani przez nikogo, obaliliśmy komunizm. Nasza ziemia wydała wielkich ludzi, jak święty Jan Paweł II, czy Tadeusz Mazowiecki, czy Maria Skłodowska - Curie, która zmieniła oblicze nauki. To oczywiście tylko część powodów, dla których jestem dumna z naszego narodu! Wielką radość sprawiają mi sukcesy naszych sportowców, kocham polską literaturę, jestem dumna z naszych naukowców. A Wy, czujecie się patriotami?
Na koniec mam dla was kilka cytatów naszych wielkich rodaków:


5 komentarzy:

 1. Super że zrobiłaś posta związanego z dzisiejszym świętem. Na pewno zbliżyło to nas do lepszego odczucia tej ważnej uroczystości.
  Ja śledziłam konkurs chopinowski. nie powiem ze się zakochałam w tej muzyce bo to by było kłamstwo. Jednak bardzo mi się podobała i cieszyłam się żze to wszystko dzięki naszemu wielkiemu rodakowi. ^^
  Przecudny filmik ukazujący naszą historie :)
  zaczytanabella

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no! Mamy całkiem podobne posty!
  Cudownie, że ktoś promuje nasz piękny dorobek, który jest naprawdę ogromny! Nawet ludzie za granicą doceniają polski patriotyzm, naszą historię i waleczność. Jest z czego być dumnym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej jak patriotycznie się zrobiło. Czytając tego posta naprawdę wypełniała mnie duma z bycia polakiem :)

  BTW. Nominowałem Cię do wykonania MARRY,KISS,CLIFF book TAGU(http://olejszkoleczytajksiazki.blogspot.com/2015/11/marrykiss-cliff-book-tag.html).
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń